Skip to main content

Elpriser idag – 4 januari

Fortsatt höga elpriser

Årets sista månad avslutades med det högsta rörliga elpriset för 2021. Fortsatt låga temperaturer, låg vindkraftsproduktion, höga bränslepriser i Europa samt högre efterfrågan på el gör att priset fortsätter på hög nivå.

Elpriserna fortsätter att vara lägre i Sveriges norra delar än i södra Sverige och det beror på att elproduktionen i norra Sverige är högre samtidigt som det finns begränsningar i elnätens kapacitet att överföra elen till södra Sverige där elanvändningen är störst. Det nederbördsfattiga vädret har gjort att den hydrologiska balansen ligger under normala nivåer men förväntas i dagsläget att öka en aning.

Grafen nedan visar hur elpriset (exkl påslag, elcert, moms och ev skatter) sett ut mellan 2019-2021.

Fast eller rörligt elpris – eller både och?

Prognosen för priserna är fortsatt osäkra men vi är mitt i en period med ökade uppvärmningsbehov vilket gör att priserna kan spela stor roll för den totala elkostnaden. Vill du ha trygghet och veta vad du betalar, rekommenderar vi dig ett fast elpris. För dig som vill följa prisets utveckling och har utrymme för prisets upp och nedgångar passar ett rörligt elpris bättre. Väljer du ett rörligt elpris får du vara beredd på att hålla koll på prisutvecklingen framöver för att säkerställa att priset inte sticker iväg för mycket.

Mix 50/50

Du kan även välja att teckna vårt avtal Mix 50/50 under 12 månader. Då får du halva din förbrukning till ett rörligt elpris och den andra halvan till ett fast elpris. Vill du veta mer, tveka inte att höra av dig.

Bra Miljöval

Vill du slå ett extra slag för miljön välj till Bra Miljöval till ditt elavtal. Läs mer om Bra Miljöval här.

Om du känner dig osäker över vilket elavtal som passar bäst för dig, är du alltid välkommen att kontakta kundsupport på telefon 033-206700 eller mejla till kundsupport@boraselhandel.se

Historiska elpriser

Priserna nedan är Borås Elhandels inköpspriser (rörligt elpris) exkl påslag, elcertifkat, ev skatter samt moms

Elområde 320212020201920182017
Januari53,0326,6257,4432,8430,37
Februari59,0021,3949,0040,9731,36
Mars39,4417,2942,7547,1928,98
April35,8311,7443,3641,3827,69
Maj47,0515,4738,7734,8528,70
Juni43,4128,1628,1346,3126,39
Juli62,2911,8638,3255,0229,59
Augusti70,8238,3340,8458,4432,94
September98,0038,5938,6552,3536,19
Oktober72,5126,3042,4047,1230,54
November98,7229,6946,1353,3032,82
December195,5234,6239,5253,6331,63
Snittpris/år72,9725,0142,1146,9530,60