Skip to main content

Elpriser idag - 4 maj

April har varit en väldigt blåsig månad vilket påverkat vindkraften positivt då den levererat på hög nivå. Då det snöat och regnat mindre än normalt har den hydrologiska balansen försvagats något men fyllnadsgraden i vattenmagasinen ligger ändå på en hyfsat hög nivå. Vårfloden förväntas starta lite senare än vanligt pga det torra väderläget och kommer förmodligen bli svagare än i fjol och just nu ser elpriset för maj månad ut att hamna på lite högre nivå än förra året. Man kan säga att det varit typiskt aprilväder med låga och höga temperaturer. Inköpspriset för April månad hamnade på 35,83 öre/kWh exkl påslag, elcertifikat och ev skatter. Priset förväntas sjunka en aning i samband med mindre efterfrågan av el ju närmre sommaren vi kommer.

Kärnkraften går enligt plan men vindkraften har varit stor pga det blåsiga vädret. Bränslepriserna, på olja, kol, gas och utsläppsrätter, ligger fortsatt högt där bland annat priserna på utsläppsrätterna slagit prisrekord nästintill varje vecka under april månad.

Vår rekommendation

Vill du ha trygghet och veta vad du betalar, rekommenderar vi dig ett fast elpris. För dig som vill följa prisets utveckling och har utrymme för prisets upp och nedgångar passar ett rörligt elpris bättre. Väljer du ett rörligt elpris kan det vara en god idé att hålla koll på elpriset framöver trots att våren oftast leder till lite lägre priser. Vill du slå ett extra slag för miljön välj till Bra Miljöval till ditt elavtal, läs mer om det här.

Om du känner dig osäker över vilket elavtal som passar bäst för dig, är du alltid välkommen att kontakta kundsupport på telefon 033-206700 eller mejla till kundsupport@boraselhandel.se

Historiska elpriser

Priserna nedan är Borås Elhandels inköpspriser (rörligt elpris) exkl påslag, elcertifkat, ev skatter samt moms

Prisområde 320212020201920182017
Januari53,0326,6257,4432,8430,37
Februari59,0021,3949,0040,9731,36
Mars39,4417,2942,7547,1928,98
April35,8311,7443,3641,3827,69
Maj15,4738,7734,8528,70
Juni28,1628,1346,3126,39
Juli11,8638,3255,0229,59
Augusti38,3340,8458,4432,94
September38,5938,6552,3536,19
Oktober26,3042,4047,1230,54
November29,6946,1353,3032,82
December34,6239,5253,6331,63
Snittpris/år46,8325,0142,1146,9530,60