Skip to main content

Elpriser idag - 3 juni

I april och maj har det varit relativt låga temperaturer vilket bland annat har inneburit att vårfloden blivit försenad. I takt med att vattenmagasinen fylls på och vädret blir varmare så kan det leda till lägre priser under kommande veckor. Blir väderläget väldigt torrt kan vi däremot se motsatt effekt på elpriserna. Inköpspriset hamnade på 47,05 öre/kWh exkl påslag, elcertifikat skatter och moms i april vilket är betydligt högre än 2020 års maj-pris som hamnade på 15,47 öre/kWh.

Nederbörden har varit lite över det normala, speciellt i Sverige första delen av maj men räddades upp av lite torrare väder i slutet av månaden. Det är ett litet överskott i den hydrologiska balansen jämfört med vad som är normalt för årstiden. Priserna på kol och gas har fortsatt att utvecklats starkt under maj, samtidigt som lagernivåerna på gas är fortsatt låga, vilket har lett till höga elpriser i Europa. Marknaden för utsläppsrätter har också fortsatt uppåt under månaden, där det noterats rekordhöga priser vid ett par tillfällen.

Tillrinningen i är nu igång och det är höga flöden i systemet. Vi ser därför en snabb påfyllnad av vattenmagasinen. De höga flödena väntas hålla i sig under juni. Med mindre blåst har har vindkraften haft lägre produktion i maj jämfört med april. Om juni bjuder på ett blåsigt och nederbördsrikt väder kan elpriserna sjunka, medan ett torrt vindfattigt väder kan leda till högre elpriser.

Vår rekommendation

Vill du ha trygghet och veta vad du betalar, rekommenderar vi dig ett fast elpris. För dig som vill följa prisets utveckling och har utrymme för prisets upp och nedgångar passar ett rörligt elpris bättre. Väljer du ett rörligt elpris kan det vara en god idé att hålla koll på elpriset framöver trots att våren oftast leder till lite lägre priser. Vill du slå ett extra slag för miljön välj till Bra Miljöval till ditt elavtal, läs mer om det här.

Om du känner dig osäker över vilket elavtal som passar bäst för dig, är du alltid välkommen att kontakta kundsupport på telefon 033-206700 eller mejla till kundsupport@boraselhandel.se

Historiska elpriser

Priserna nedan är Borås Elhandels inköpspriser (rörligt elpris) exkl påslag, elcertifkat, ev skatter samt moms

Prisområde 320212020201920182017
Januari53,0326,6257,4432,8430,37
Februari59,0021,3949,0040,9731,36
Mars39,4417,2942,7547,1928,98
April35,8311,7443,3641,3827,69
Maj47,0515,4738,7734,8528,70
Juni28,1628,1346,3126,39
Juli11,8638,3255,0229,59
Augusti38,3340,8458,4432,94
September38,5938,6552,3536,19
Oktober26,3042,4047,1230,54
November29,6946,1353,3032,82
December34,6239,5253,6331,63
Snittpris/år46,8725,0142,1146,9530,60