Skip to main content

Elpriser idag – 3 september

Sommarens höga rörliga elpriser har blivit ännu högre i augusti. I delar av landet har nederbörden inte varit tillräckligt stor för att fyllas på i våra vattenkraftsområden. Den hydrologiska balansen, vilket är ett mått på tillgång av vattenkraft, visar ett fortsatt underskott jämfört med ett normalår.
Får vi inte en nederbördsrik höst pekar mycket på att vi kan vänta oss fortsatt förhållandevis höga priser.

Bild som visar fyllnadsgraden i våra svenska vattenmagasin

Bränslepriser – kärnkraft – vind

Även bränslepriserna har börjat ta fart uppåt. Den 30 augusti nådde handeln ett ”all time high” på ca 60 euro per ton. De nordiska elpriserna påverkas av höga priser på bränslen och utsläppsrätter utanför Sverige.

När det gäller kärnkraften så närmar det sig slutet av revisionsperioderna och förväntas öka sin tillgänglighet under hösten. Men i dagsläget är allt inte igång vilket ger stora prisskillnader mellan de svenska elområderna, speciellt i södra Sverige (SE4).

Vindkraften har varierat stort under månaden vilket påverkar framförallt det rörliga elpriset. Ett vindfattigt väder påverkar priserna negativt, även här södra Sverige speciellt där överföringskapaciteten är begränsad mellan de fyra elområderna och kan bidra till stora prisskillnader.

Vår rekommendation

Vill du ha trygghet och veta vad du betalar, rekommenderar vi dig ett fast elpris. För dig som vill följa prisets utveckling och har utrymme för prisets upp och nedgångar passar ett rörligt elpris bättre. Väljer du ett rörligt elpris får du vara beredd på att hålla koll på prisutvecklingen framöver för att säkerställa att priset inte sticker iväg för mycket.

Bra Miljöval
Vill du slå ett extra slag för miljön välj till Bra Miljöval till ditt elavtal. Läs mer om Bra Miljöval här.

Om du känner dig osäker över vilket elavtal som passar bäst för dig, är du alltid välkommen att kontakta kundsupport på telefon 033-206700 eller mejla till kundsupport@boraselhandel.se

Historiska elpriser

Priserna nedan är Borås Elhandels inköpspriser (rörligt elpris) exkl påslag, elcertifkat, ev skatter samt moms

Prisområde 320212020201920182017
Januari53,0326,6257,4432,8430,37
Februari59,0021,3949,0040,9731,36
Mars39,4417,2942,7547,1928,98
April35,8311,7443,3641,3827,69
Maj47,0515,4738,7734,8528,70
Juni43,4128,1628,1346,3126,39
Juli62,2911,8638,3255,0229,59
Augusti70,8238,3340,8458,4432,94
September38,5938,6552,3536,19
Oktober26,3042,4047,1230,54
November29,6946,1353,3032,82
December34,6239,5253,6331,63
Snittpris/år51,3625,0142,1146,9530,60